ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΜΑΤΙΩΣΗ

Ημερίδα για τη φυματίωση διοργανώνουν το Σάββατο 18 Μαρτίου η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία και η Πνευμονολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Φυματίωσης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί στον Μύλο του Παππά έχει ως εξής:
10:30-12:00 Επιστημονικό μέρος - ομιλίες
- Χαράλαμπος Μόσχος, διευθυντής ΕΣΥ: Συνήθη διαγνωστικά και θεραπευτικά λάθη στη φυματίωση.
- Ειρήνη Γερογιάννη, διευθύντρια ΕΣΥ: Λανθάνουσα φυματίωση.
- Κατερίνα Μανίκα, αναπληρώτρια καθηγήτρια ΑΠΘ: Η φυματίωση στην εποχή της πανδημίας.
Συντονίζουν οι Στυλιανός Λουκίδης, καθηγητής ΕΚΠΑ, πρόεδρος ΕΠΕ και Κωνσταντίνος Γουργουλιάνης, καθηγητής Π.Θ., ενώ σχολιάζει ο Απόστολος Παπαβασιλείου, Αντιφυματικό Τμήμα - Μονάδα Ανθεκτικής Φυματίωσης, Γ.Ν.Ν.Θ.Α. «Η Σωτηρία».
12:00 Θεατρικό Αναλόγιο
Θεατρική αφήγηση κειμένων για τη Φυματίωση στην Ελλάδα από τους ηθοποιούς του «Θεσσαλικού Θεάτρου».
Διαβάζουν οι ηθοποιοί: Θανάσης Ζέρβας, Μαρσέλα Λένα, Κυριακή Σπανού.
Μουσική Επιμέλεια: Κυριακή Σπανού.
Τραγούδι: Αλέξανδρος Τσιώνας.
Ήχος - Φως: Νίκος Γεωργάκης - Γιώργος Γκόλαντας.
Συμμετέχουν: Ειρήνη Γερογιάννη, Κωνσταντίνος Ι. Γουργουλιάνης, Αθανάσιος Κυρίτσης, Γαρυφαλλιά - Ειρήνη Περλεπέ.