H συνεισφορά του τουρισμού στην ελληνική οικονομία

Τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών του ΤΜΧΠΠΑ 'Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Τουρισμού και Πολιτισμού' (Διατμηματικό με το ΤΟΕ) και 'Ειδικές Σπουδές στον Χωρικό Σχεδιασμό διοργανώνουν διάλεξη με προσκεκλημένο τον κ. Λόη Λαμπριανίδη συντ. Καθηγητή του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με θέμα:H συνεισφορά του τουρισμού στην ελληνική οικονομία. Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021,ώρα 18:00 στην αίθουσα Β2 του ΤΜΧΠΠΑ. Παρακάτω μπορείτε να βρείτε ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα για τον κ. Λαμπριανίδη: Ο Λόης Λαμπριανίδης είναι συντ. Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Είναι οικονομικός γεωγράφος (πτυχίο - ΑΠΘ 1977, MA –Sussex 1978, Ph.D. -LSE 1983), με αντικείμενο «περιφερειακή οικονομική και περιφερειακή πολιτική» και συντονίζει την Ερευνητική Μονάδα Περιφερειακής Ανάπτυξης και Πολιτικής (ΕΜΠΑΠ). Κατά την περίοδο 2015-19 διετέλεσε Γενικός Γραμματέας Ιδιωτικών Επενδύσεων του Υπουργείου Οικονομίας και Ανάπτυξης.

Τέλος, παρακάτω μπορείτε να βρείτε υποστηρικτικό υλικό για τη διάλεξη: Λαμπριανίδης Λ. 2020 Η συνεισφορά του τουρισμού στην ελληνική οικονομία και η ανάγκη επαναπροσδιορισμού της στρατηγικής του, ENA Institute Ιούλιος  https://www.enainstitute.org/wp-content/uploads/2020/07/Tourismos_Updated_08072020.pdf

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
Π Ο Λ Υ Τ Ε Χ Ν Ι Κ Η    Σ Χ Ο Λ Η