H σωματική άσκηση στη ζωή των φοιτητών: Έχουμε καταλάβει την πραγματική της αξία;

Τα ευρήματα μελέτης που πραγματοποιήθηκε σε φοιτητές/τριες κατά τη διάρκεια της πανδημίας έδειξαν ότι τα ημερήσια βήματα κατά μέσο όρο μειώθηκαν από περίπου 10 χιλιάδες σε μόλις 4.600 τη μέρα.
Σύμφωνα με στοιχεία, η πανδημία επηρέασε αρνητικά τη σχέση άσκησης και ψυχικής υγείας, καθώς όσο η σωματική δραστηριότητα μειώθηκε, τα περιστατικά κατάθλιψης αυξήθηκαν κατακόρυφα.
Ο Αλέξης Μπατρακούλης, απόφοιτος ΤΕΦΑΑ, διεθνώς πιστοποιημένος επαγγελματίας της άσκησης και υποψήφιος διδάκτορας ΠΘ στη Φυσιολογία της Άσκησης, καλεσμένος στην εκπομπή Uth Acternatives, θα παρουσιάσει στις φοιτήτριες και στους φοιτητές την πραγματική αξία της άσκησης.
Απόψε Δευτέρα 22/3 στις 22.00, Stay tuned!
yUTH Radio (yuth-radio.com)
ή http://live24.gr/radio/generic.jsp?sid=3146

Τη δράση Uth Acternatives επιμελείται ομάδα εθελοντών φοιτητών/τριών και η Συμβουλευτική Φοιτητών ΠΘ