H ΑΕΝΑΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Την Παρασκευή 03 Σεπτεμβρίου 2021 στο Β’ Αρχαίο Θέατρο της Λάρισας , σε μια συγκινητική τελετή,  με θέμα: «H ΑΕΝΑΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ» πραγματοποιήθηκε η πρώτη δια ζώσης -μετά από 2 περίπου χρόνια- ορκωμοσία και  απόδοση του όρκου του Ιπποκράτη από πτυχιούχους φοιτητές του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Οι εκδηλώσεις ήταν αφιερωμένες  στον πατέρα της Ιατρικής τον Ιπποκράτη, ο οποίος γεννήθηκε στην Κω το 460 Π.Χ. αλλά διένυσε το δεύτερο μισό της ζωής του ασκώντας την Ιατρική στη Λάρισα όπου πέθανε και ετάφη περίπου το 370 Π.Χ.

Οι εκδηλώσεις διοργανώθηκαν από το Τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, το Δήμο Λαρισαίων , τον Ιατρικό Σύλλογο Λάρισας και Αθηνών, τον σύλλογο «Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα» , το Παγκόσμιο Ιπποκράτειο Ινστιτούτο Ιατρών και το Διεθνές Ιπποκράτειο Ίδρυμα της Κω.

Η ορκωμοσία αποτέλεσε μέρος των εκδηλώσεων που πραγματοποιήθηκαν το διήμερο 3 & 4 Σεπτεμβρίου στην Λάρισα για 5η συνεχή χρονιά.