Φιλοξενία Καθηγητή του Πανεπιστημίου McGill του Μόντρεαλ, Καναδά στο Εργαστήριο Βιοχημείας της Ιατρικής Σχολής στη Λάρισα

Ο κ. Κορομηλάς (κάτω δεξιά) συνομιλεί με μεταπτυχιακούς φοιτητές και καθηγητές των Τμημάτων Ιατρικής και Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας μετά την παράδοση σεμιναρίου Μοριακής Ογκολογίας.

Στα πλαίσια του Greek Diaspora Fellowship Program, που χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και οργανώνεται από το Ίδρυμα Fulbright και το Ινστιτούτο Διεθνούς Εκπαίδευσης, το Εργαστήριο Βιοχημείας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας φιλοξενεί στη Λάρισα τον διακεκριμένο Καθηγητή Μοριακής Ογκολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου McGill στο Μόντρεαλ του Καναδά, κ. Αντώνη Κορομηλά. Ο κ. Κορομηλάς, που γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Λάρισα, έλαβε το Πτυχίο του και το Διδακτορικό του από το Τμήμα Χημείας του Α.Π.Θ. Εργάστηκε ως μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Πανεπιστήμιο του Κιότο στην Ιαπωνία, στο εργαστήριο του Dr. Tasuku Honjo (Νόμπελ Ιατρικής 2018) και από το 1993 υπηρετεί ως καθηγητής στο Τμήμα Ογκολογίας του Πανεπιστημίου McGill και ως διευθυντής εργαστηρίου στο Ινστιτούτο Ιατρικών Ερευνών Lady Davis. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στους μοριακούς μηχανισμούς πρωτεϊνοσύνθεσης στα καρκινικά κύτταρα και πως αυτοί επηρεάζουν την χημειοθεραπεία του καρκίνου. Στη Λάρισα, ο κ. Κορομηλάς έχει ήδη δώσει σειρά ανοικτών σεμιναρίων Μοριακής Ογκολογίας στα πλαίσια των δωρεάν Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών «Κλινικές Εφαρμογές Μοριακής Ιατρικής» του Τμήματος Ιατρικής και «Προηγμένες Πειραματικές & Υπολογιστικές Βιοεπιστήμες» του Τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας και συμμετέχει στην εκπαίδευση των νέων ερευνητών και μελών του Εργαστηρίου Βιοχημείας που τον φιλοξενεί. Επίσης, μαζί με τον Διευθυντή του Εργαστηρίου, Καθηγητή Βιοχημείας κ. Γεώργιο Σίμο, συνεργάζονται για την δημιουργία κοινών εκπαιδευτικών και ερευνητικών προγραμμάτων με στόχο την προσέγγιση και ανάπτυξη στενής συνεργασίας μεταξύ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και του Πανεπιστημίου McGill, το οποίο συγκαταλέγεται στα τριάντα κορυφαία Πανεπιστήμια της παγκόσμιας κατάταξης. Ο κ. Κορομηλάς θα βρίσκεται στην Λάρισα μέχρι το τέλος του Ιουλίου και είναι στην διάθεση των φοιτητών του Παν. Θεσσαλίας για την παροχή συμβουλών και πληροφοριών σε όσους ενδιαφέρονται για μεταπτυχιακές σπουδές ή ερευνητική εργασία στον Καναδά.