«Φιλοσοφώντας με τα παιδιά: Θεωρητικές προσεγγίσεις και πρακτικές εφαρμογές» ΣΑΒΒΑΤΟ 10/12/2022

«Φιλοσοφώντας με τα παιδιά: Θεωρητικές προσεγγίσεις και πρακτικές εφαρμογές»

ΗΜΕΡΙΔΑ
«Φιλοσοφώντας με τα παιδιά:
Θεωρητικές προσεγγίσεις και πρακτικές εφαρμογές»
ΣΑΒΒΑΤΟ 10/12/2022
H Φιλοσοφία με τα Παιδιά αποτελεί εδώ και δεκαετίες μια σημαντική διάσταση της εκπαίδευσης ξεκινώντας από το Νηπιαγωγείο και προχωρώντας στις επόμενες σχολικές βαθμίδες. Σκοπός της Φιλοσοφίας με τα Παιδιά είναι η κατάλληλη προσέγγιση και διατύπωση βασικών φιλοσοφικών ερωτημάτων και η ανάπτυξη διαλόγου πάνω σε αυτά. Συνδέεται άμεσα με την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και του αναστοχασμού των παιδιών σε ερωτήματα και προβληματισμούς που αφορούν σε πολλά και διαφορετικά θέματα της ανθρώπινης ζωής, της κοινωνικής συνύπαρξης, της διαχείρισης της ετερότητας, της βαθύτερης γνώσης του εαυτού και του «άλλου».
Το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022, 10.00 π.μ., οργανώνει ημερίδα με θέμα «Φιλοσοφώντας με τα παιδιά: Θεωρητικές προσεγγίσεις και πρακτικές εφαρμογές». Η ημερίδα περιλαμβάνει εισηγήσεις και εργαστήρια. Προσκεκλημένη εισηγήτρια είναι η καθηγήτρια του New York City University κ. Nadia Kennedy, η οποία διδάσκει φιλοσοφία για παιδιά μέσα από τα μαθηματικά. Η ημερίδα θα γίνει στο Αμφιθέατρο Σαράτση του Παραλιακού Συγκροτήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Οι εγγραφές θα ξεκινήσουν στις 9.30 π.μ. Η είσοδος είναι ελεύθερη.