Επίλογος-Σύνοψις

Ένα χρέος που χρειάζεται να ξεπληρώνουμε, κάθε φορά, κάθε χρονιά που περνάει, στην κοινωνία που υποστηρίζει (χρηματοδοτεί) την δυνατή προσπάθειά μας να διασφαλίσουμε πως οι πειθαρχίες της παροχής γνώσης (διασπορά, διαπραγμάτευση, κρίση, κριτική)  συντελούνται και αποδίδουν εύφορο αποτέλεσμα, θα ξεπληρωθεί την Τρίτη 31 Μαϊου. Στις 18.10 το απόγευμα. Στο ψηφιακό συνεχές.
Οι φοιτήτριες και οι φοιτητές του μαθήματος Αρχιτεκτονική Σύνθεση ‘’κάτω από το έδαφος’’ θα παρουσιάσουν τις σχεδόν ολοκληρωμένες μελέτες τους και θα κληθούν να σχολιάσουν αρκετά για την θέση και την σχέση τους με το σύστημα των ιδεών που οδήγησαν το ενδιαφέρον τους. Να περιγράψουν, να αποδείξουν πως αναγνώρισαν σωστά κάθε και όλες τις οδηγίες και τις παρατηρήσεις για τον καιρό (την βροχή, την θερμότητα, τον άνεμο), τις εποχές, τις θέσεις του ήλιου και το αποτέλεσμα του λαμπρού φωτός το μεσημέρι, του ήπιου φωτός το απόγευμα. Να δείξουν, ώστε να αποδείξουν δημόσια, πως η υποχρέωση, η παρακολούθηση του συστήματος ιδεών της Απο-Ανάπτυξης (κτίρια, υλικά, περιβάλλον, θέρμανση, δροσισμός), των κειμένων-οδηγιών για την ανανεώσιμη ενεργειακή οικονομία όπου εδράζονται πλέον οι υποχρεώσεις του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού, τα τεχνικά και αισθητικά αποτελέσματα που επιδιώκουν καθώς σκέπτονται, συνθέτουν –διασυνδέουν- τις σκέψεις τους, κρίνουν το αποτέλεσμα και αλλάζουν, όταν και όσο χρειάζεται, τις συστατικές παραδοχές τους. Ορίζουν, πλέον, τις διαθέσεις τους. Μια ακόμη από τις έξοχες συναντήσεις –τους επιλόγους, τις συνόψεις- που δείχνουν, χωρίς αμφιβολία, πως εδώ, στο δικό μας χώρο γνώσης και επικοινωνίας, αλλά και οπουδήποτε αλλού, σε κάθε σχολή, σε κάθε τμήμα, ανθοφορεί και θριαμβεύει η εκπαιδευτική άνοιξη.
Πως, έντέλει, ‘’όλα πάνε καλά...’’

Τρίτη 1 Ιουνίου, Στις 18.10,