Εκπαιδευτικά Σεμινάρια: Βασικές πειραματικές τεχνικές στη Συνθετική Βιολογία

Η OMIC-Engine και το Τμήμα Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, διοργανώνουν τα πρώτα διαδικτυακά εκπαιδευτικά σεμινάρια που αφορούν τεχνικές της Συνθετικής Βιολογίας. Η Συνθετική Βιολογία αποτελεί, τα τελευταία χρόνια, τον πλέον καινοτόμο τομέα της επιστήμης με εφαρμογές σε ποικίλους τομείς όπως η υγεία, το περιβάλλον και η γεωργία. Η επόμενη γενιά των Συνθετικών Βιολόγων καλείται να αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις αναφορικά με τις βασικές αρχές της Συνθετικής Βιολογίας, αποσκοπώντας να μεταμορφώσει την έρευνα του μέλλοντος. Η OMIC-Engine αποσκοπεί να προωθήσει τη διεπιστημονική συνεργασία και να προσελκύσει νέους επιστήμονες και ερευνητικές ομάδες. Μέσα από τα δωρεάν σεμινάρια κατάρτισης, με το συνδυασμό θεωρίας και πρακτικών ασκήσεων, θα δοθεί η ευκαιρία, στους νέους ερευνητές και επιστήμονες, να γνωρίσουν τις βασικές μεθόδους Συνθετικής Βιολογίας καθώς και να ανακαλύψουν εφαρμογές τους στο πεδίο της γεωργίας. Τα εκπαιδευτικά σεμινάρια επικεντρώνονται στην επεξήγηση των βασικών στρατηγικών κλωνοποίησης, τη χρήση της τεχνολογίας CRISPR/Cas9, καθώς και την έκφραση και τον καθαρισμό πρωτεϊνών. Κατά την τελευταία ημέρα του σεμιναρίου, θα γίνει εισαγωγή στη Μεταγενωμική καθώς και τις εφαρμογές της σε περιβαλλοντικά δείγματα. Τα σεμινάρια είναι σχεδιασμένα για Υποψήφιους Διδάκτορες και μεταδιδακτορικούς ερευνητές που ανήκουν στην ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα και ασχολούνται με Βιολογία, Βιοτεχνολογία, Συνθετική Βιολογία, Μικροβιολογία, Γεωπονία και κάθε άλλο συναφές επιστημονικό πεδίο. Τα σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά την εβδομάδα 8 – 12 Μαρτίου 2021.
Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφή στα εκπαιδευτικά σεμινάρια πατήστε εδώ.Παρακολουθείτε συχνά την ιστοσελίδα των σεμιναρίων καθώς θα ανανεώνεται με νέο διαθέσιμο υλικό. Η Ερευνητική Υποδομή OMIC-Engine είναι μία από τις 19 ερευνητικές υποδομές εθνικής εμβέλειας που χρηματοδοτούνται από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα "Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία 2014-2020" του ΕΣΠΑ. Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας έχει καθήκοντα συντονιστή ενώ συμμετέχουν επίσης ερευνητικές ομάδες των Πανεπιστημίων Πατρών, Θράκης, Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Ιωαννίνων, Γεωπονικό Αθηνών, του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών. Η OMIC-Engine στοχεύει να αναπτύξει τη διεπιστημονική έρευνα, με την αξιοποίηση της Συνθετικής Βιολογίας, ώστε να δημιουργήσει εφαρμογές χρήσιμες για τον άνθρωπο, το περιβάλλον και την αγροδιατροφή. Επικοινωνήστε με την ερευνητική υποδομή OMIC-Engine στο info [at] omicengine.com (info[at]omicengine[dot]com) ή μέσω Twitter,
Facebook και LinkedIn.