Διάλεξη της Ντάνας Παπαχρήστου Γεω-τοποθέτηση και Αφηγηματικές Πρακτικές στον Δημόσιο Χώρο

Διάλεξη της Ντάνας Παπαχρήστου   Γεω-τοποθέτηση και Αφηγηματικές Πρακτικές στον Δημόσιο Χώρο

Το Τμήμα Πολιτισμού και Δημιουργικών Μέσων και Βιομηχανιών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Σας προσκαλεί στη διάλεξη της Ντάνας Παπαχρήστου

Γεω-τοποθέτηση και Αφηγηματικές Πρακτικές στον Δημόσιο Χώρο

Τετάρτη 15/5/24, 6μμ, Αίθουσα Δ2.3, Γκλαβάνη 37 και 28ης Οκτωβρίου, Βόλος

Περίληψη

Πώς ακούγεται ένας χώρος; Τί μπορούμε να συμπεράνουμε γι'αυτόν από τον τρόπο που ηχεί; Στη διάλεξη Γεω-τοποθέτηση και αφηγηματικές πρακτικές στον δημόσιο χώρο η Ντάνα Παπαχρήστου θα μιλήσει για μεθόδους ηχητικής αφήγησης στον δημόσιο χώρο, από επιτελεστικές πρακτικές μέχρι τεχνικές γεω-τοποθέτησης, καθώς και για την πρακτική του περιπάτου ως τακτική συνδιαλλαγής με αυτόν. Θα παρουσιαστούν γεω-τοποθετημένα έργα και αφηγήσεις, μέσα από την πλατφόρμα Echoes.xyz. Θα ακουλουθήσει συζήτηση για τους τρόπους συνδυασμού ηχητικών καταγραφών και αστικής χαρτογραφίας μέσα από την τοπο-ειδικότητα και τον ήχο.

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ
Η Ντάνα Παπαχρήστου είναι θεωρητικός των μέσων και καλλιτέχνις, με έμφαση στον συνδυασμό των τεχνών και της χρήσης των νέων μέσων. Αφού ολοκλήρωσε το διδακτορικό της με θέμα τις αισθητική των νέων μέσων στις φιλοσοφικές έννοιες των Deleuze και Guattari (Paris 8-Vincennes-St.Denis & Ιόνιο Πανεπιστήμιο) το 2020, σήμερα διδάσκει στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στο τμήμα Πολιτισμού, και Δημιουργικών Μέσων και Βιομηχανιών, ενώ είναι μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Είναι η εκπαιδευτική συντονίστρια του "Audibility"  στο πλαίσιο του προγράμματος Δημιουργικής Ευρώπης B-AIR, που ασχολείται με την εμπειρία των Κωφών με την ηχητική τέχνη και τη μουσική. Είναι ιδρύτρια του ερευνητικού κέντρου Το Aesthate και μέλος του dotwip artspace.