Διάλεξη Σοφοκλή Σκούλτσου:Οι επιπτώσεις των events και η σύνδεσή τους με το τουριστικό προϊόν των προορισμών: Διαχείριση και Παράγοντες Επιτυχίας

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Π Ο Λ Υ Τ Ε Χ Ν Ι Κ Η    Σ Χ Ο Λ Η

ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ,
ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ & ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
(ΤΜΧΠΠΑ)
ΤΜΗΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ (ΤΟΕ)
ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ + ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΩΝ (ΤΠ+ΔΜΒ)
ΔΠΜΣ 'ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ'
ΣΕΜΙΝΑΡΙΑΚΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ Ι

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του ΤΜΧΠΠΑ, του ΤΟΕ και του ΤΠ+ΔΜΒ 'Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Τουρισμού και Πολιτισμού' έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στη διάλεξη του:

κ. Σοφοκλή Σκούλτσου

με τίτλο:

Διαχείριση και Παράγοντες Επιτυχίας

την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 18:00
στην αίθουσα Β12 του ΤΜΧΠΠΑ.

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα για τον κ. Σκούλτσο:

Ο Δρ. Σοφοκλής Σκούλτσος είναι Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Οικονομίας και Βιώσιμης Ανάπτυξης του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου στο επιστημονικό πεδίο Βιώσιμος Τουρισμός και Πολιτισμός. Είναι κάτοχος διδακτορικού διπλώματος στο επιστημονικό πεδίο της Διοίκησης και του Τουρισμού με ειδίκευση στον Τουριστικό Σχεδιασμό και στη Διαχείριση Εκδηλώσεων και απόφοιτος του Μεταπτυχιακού Σχεδιασμός, Διοίκηση και Πολιτική του Τουρισμού του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Επίσης, διδάσκει στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο στο Προπτυχιακό Τμήμα Διοίκησης Τουρισμού μαθήματα σχετικά με τον Τουρισμό και τον Πολιτισμό και συνεργάζεται με το Μεταπτυχιακό Διοίκησης Τουριστικών Μονάδων για την επίβλεψη διπλωματικών εργασιών. Είναι μέλος του Εργαστηρίου Τουριστικών Ερευνών και Μελετών του Πανεπιστημίου Αιγαίου  επί σειρά ετών και υπήρξε εξωτερικός συνεργάτης του Κέντρου Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών (ΚΕΠΕ) και έχει ασχοληθεί με μελέτες και ερευνητικά προγράμματα (διεθνή και εγχώρια) στο πεδίο του τουρισμού, του πολιτιστικού τουρισμού και της τουριστικής ανάπτυξης. Έχει πραγματοποιήσει δημοσιεύσεις σε διεθνή συνέδρια και περιοδικά σε θέματα διαχείρισης εκδηλώσεων, πολιτιστικού τουρισμού, βιωσιμότητας, τουριστικών επιπτώσεων κ.α. Ειδικεύεται σε θέματα πολιτιστικού τουρισμού, διαχείρισης εκδηλώσεων, βιωσιμότητας και τουριστικής ανάπτυξης.
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/sofoklis-skoultsos-1b80191b/

Η παρακάτω διάλεξη θα πραγματοποιηθεί και διαδικτυακά: