Ανακαλύπτοντας τον θαυµαστό κόσµο της Συνθετική Βιολογίας παρέα µε την iGEM Thessaly !

Η διεπιστηµονική οµάδα του Πανεπιστηµίου Θεσσαλίας, iGEM Thessaly 2022, µε αντικείµενο τη συνθετική βιολογία, θα βρίσκεται στο 1ο Πανθεσσαλικό Φεστιβάλ Επαγγελµατικού Προσανατολισµού που πρόκειται να πραγµατοποιηθεί στην πόλη του Βόλου, το Σάββατο 14 Μαΐου 2022, στο Πολιτιστικό Κέντρο Ν. Ιωνίας.

Η οµάδα µας, σας προσκαλεί σε δύο διαδραστικά workshops, στη διάρκεια των οποίων θα παρουσιαστούν επιστηµονικά πειράµατα σε µαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς, για µια διασκεδαστική εισαγωγή τους στο θαυµαστό κόσµο της συνθετικής βιολογίας! Στόχος µας είναι να παρέχουµε στους νέους την πληροφόρηση για τη δυνατότητα συµµετοχής τους σε ερευνητικές οµάδες του Πανεπιστηµίου Θεσσαλίας, ανακαλύπτοντας το επαγγελµατικό τους µέλλον σε µοντέρνα επιστηµονικά πεδία. Για τέταρτη συνεχόµενη χρονιά, η ερευνητική οµάδα iGEM Thessaly, θα λάβει µέρος στον Διεθνή Διαγωνισµό Συνθετικής Βιολογίας iGEM, µε νέα σύσταση. Ο Διεθνής Διαγωνισµός Συνθετικής Βιολογίας iGEM (international Genetically Engineered Machine) προέκυψε ως ιδέα του MIT (Massachusetts Institute of Technology), προσελκύοντας περισσότερους από 6000 φοιτητές. Στο διαγωνισµό παρουσιάζονται ερευνητικά έργα που προτείνουν λύσεις σε σύγχρονα προβλήµατα της κοινωνίας µέσω της Συνθετικής Βιολογίας, ενός διεπιστηµονικού κλάδου που συνδέει άρρηκτα τη Βιολογία µε τη Μηχανική, µε στόχο την εκ νέου σύνθεση λειτουργικών βιολογικών συστηµάτων. Φέτος, ο διαγωνισµός µεταφέρεται στο Παρίσι. Η iGEM Thessaly 2022 σας περιµένει το Σάββατο 14 Μαΐου 2022, στο Πολιτιστικό Κέντρο Ν. Ιωνίας, από τις 10:00 έως τις 20:00, για να ενηµερωθείτε και να διασκεδάσετε µαζί της. Ευχαριστούµε θερµά το Πανεπιστήµιο Θεσσαλίας και την οργανωτική επιτροπή για την ευκαιρία που µας παρέχουν και τη φιλοξενία.Στοιχεία Επικοινωνίας:

Έλλη Μαγκούτα, 6986679365, emagkouta.igemthessaly [at] gmail.com (emagkouta[dot]igemthessaly[at]gmail[dot]com)
Επικοινωνήστε µε την iGEM Thessaly στα κοινωνικά δίκτυα:
UTH site: igem-thessaly.uth.gr
Facebook: facebook.com/igemthessaly