"H Αέναη Επιστροφή του Ιπποκράτη Στη Λάρισα" 2021

«H ΑΕΝΑΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ» 2021

Παρασκευή 03 Σεπτεμβρίου 2021

19:00 – 21:00 Β’ Αρχαίο Θέατρο Λάρισας

Απόδοση του όρκου του Ιπποκράτη από πτυχιούχους φοιτητές του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

*Η εκδήλωση είναι προσαρμοσμένη στα νέα δεδομένα λόγω της πανδημίας του κορονοϊού covid-19.

Όλοι οι θεατές θα προσέλθουν στο χώρο με μάσκα. Δεν επιτρέπονται όρθιοι.

Προϋπόθεση για την παρουσία στην εκδήλωση είναι η συνεννόηση με τη Γραμματεία του Τμήματος . Υπάρχει περιορισμός στο αριθμό των ατόμων που θα παρευρεθούν και προϋπόθεση εμβολιασμού ή διαγνωστικού τεστ.

Σάββατο 04 Σεπτεμβρίου 2021

10:00 – 10:30  Επίσκεψη στο Μνημείο του Ιπποκράτη

11:30 – 13:00  Επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας

18:30 – 19:00  Αποκάλυψη αντιγράφου αγάλματος του Ιπποκράτη, δωρεά του Παγκόσμιου Ιπποκράτειου Ινστιτούτου Ιατρών, στο αίθριο (φουαγιέ) του κτιρίου της Ιατρικής στη Βιόπολη μπροστά από το Αμφιθέατρο «Ιπποκράτης» και φύτευση πλατάνου στον κήπο του κτιρίου της Ιατρικής.

Σάββατο 04 Σεπτεμβρίου 2021

Αύλειος χώρος του Μύλου του Παππά

19:30 – 20:15 Χαιρετισμοί

κ. Κωνσταντίνος Αγοραστός, Περιφερειάρχης Θεσσαλίας

κ. Απόστολος Καλογιάννης, Δήμαρχος Λαρισαίων

κ. Γεώργιος Πατούλης, Πρόεδρος Παγκόσμιου Ιπποκράτειου Ινστιτούτου Ιατρών, Πρόεδρος Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, Περιφερειάρχης Αττικής

κ. Αριστοτέλης Παυλίδης, Πρόεδρος Διεθνούς Ιπποκράτειου Ιδρύματος της Κώ, τ. Υπουργός

Καθ. κ. Αθανάσιος Δ. Γιαννούκας, Πρόεδρος Τμήματος Ιατρικής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

κ. Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος, Πρόεδρος Ιατρικού Συλλόγου Λάρισας «Ο Ιπποκράτης»

Διαδικτυακά

κ. Μαρίνης Πιρπιρής, Πρόεδρος Ελληνικού Ιατρικού Συλλόγου Αυστραλίας

κ. Παναγιώτης Μανώλας, Πρόεδρος Ελληνικού Ιατρικού Συλλόγου Ν. Υόρκης

κ. Πέτρος Αγαθαγγέλου, Πρόεδρος Παγκύπριου Ιατρικού Συλλόγου

Mr. Mustafa Suleiman, Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής, Ainshams University, Cairo, Egypt

20:15 – 21:00 Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας προς τιμήν του Ιπποκράτη “ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ”.

20:15 – 20:30 Εισαγωγική ομιλία: “Η επιστροφή του Ιπποκράτη στη Λάρισα” κ. Ρίζος Χαλιαμπάλιας, Πρόεδρος Συλλόγου «Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα»

20:30 – 21:00 Κεντρική ομιλία: “Ιπποκρατική Ιατρική” Oμότιμος Καθηγητής κ. Στέφανος Γερουλάνος

21:00 – 22:30 Καλλιτεχνική Παράσταση «Περί Ανέμων» από το Συνεργείο του Μουσικού Θεάτρου

Η διοργάνωση έγινε από:

Το Τμήμα Ιατρικής ΣΕΥ ΠΘ, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, το Δήμο Λαρισαίων, τον Ιατρικό Σύλλογο Λάρισας, τον σύλλογο «Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα», το Παγκόσμιο Ιπποκράτειο Ινστιτούτο Ιατρών και το Διεθνές Ίδρυμα της Κω.

*Η εκδήλωση είναι προσαρμοσμένη στα νέα δεδομένα λόγω της πανδημίας του κορονοϊού (covid-19).
Όλοι οι θεατές θα προσέλθουν στο χώρο με μάσκα. Δεν επιτρέπονται όρθιοι.

Όσοι παρακολουθήσουν την εκδήλωση πρέπει να έχουν προμηθευτεί τη σχετική πρόσκληση από τα γραφεία της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού (Μύλος του Παππά, ισόγειο, καθημερινά εκτός Σαββατοκύριακου έως την Παρασκευή 3/9/2021από τις 10:00 -13:00).

Χωρίς την πρόσκληση δεν θα τους επιτραπεί η είσοδος.

Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας.