Ψήφισμα-τοποθέτηση της Γενικής Συνέλευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Η Συνέλευση του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στις 21 Φεβρουαρίου 2024 συζήτησε διεξοδικά το θέμα που αφορά στην αφίσα-καταγγελία η οποία έχει αναρτηθεί στη θόλο του Π.Θ. για τον καθηγητή κ. Φίλιππο Βλάχο και υπογράφεται από το συντονιστικό κατάληψης Φ.Σ. θόλου.
Τα μέλη της Γενικής Συνέλευσης άκουσαν την άποψη του κ. Βλάχου, και των συναδέλφων εκείνων με τους οποίους έτυχε να μπουν μαζί στο πανεπιστήμιο εκείνη την περίοδο. Επίσης αναφέρθηκαν και σχετικές συζητήσεις που έγιναν με τα άτομα της κατάληψης. Τα μέλη της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι δεν μπορούν να συμμεριστούν τα όσα αναφέρονται στην αφίσα, καταλογίζοντας προθέσεις και συμπεριφορές με ανυπόστατο τρόπο. Πιστεύουμε ότι γράφτηκαν αβασάνιστα, αποτελούν επανάληψη συνθημάτων και γενικόλογων επιχειρημάτων, δεν αντανακλούν την πραγματικότητα και αποσκοπούν στη στοχοποίηση, τον περιορισμό της ελεύθερης έκφρασης, τον εκφοβισμό και τη φίμωση των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας.
Γνωρίζουμε χρόνια τον κ. Βλάχο, ο οποίος διακρίνεται για τον ακέραιο χαρακτήρα του, το ελεύθερο πνεύμα του, το ήθος, τις αξίες του, την δίκαιη κρίση του και την ευγένειά του, και στηρίζουμε απόλυτα τον συνάδελφο.
Καταδικάζουμε απερίφραστα και αποδοκιμάζουμε αυτή την συγκεκριμένη ενέργεια των ατόμων της κατάληψης και θεωρούμε απαράδεκτες τις πρακτικές στοχοποίησης και δυσφήμησης του κ. Βλάχου.
Για τους παραπάνω λόγους, ζητούμε από τη διοίκηση του Π.Θ. να πάρει θέση και προβεί στις δέουσες ενέργειες απέναντι σε αυτές τις πρακτικές.
Οι καθηγητές και οι καθηγήτριες του Π.Τ.Ε.Α. ήταν και είναι πάντοτε κοντά στους φοιτητές/τριες και σε κάθε δίκαιη διεκδίκηση, συζητούν και υποστηρίζουν τις διαδικασίες επίλυσης προβλημάτων, όπως έγινε με την πρόσφατη συνάντησή μας στις 6/2/2024 μετά από αίτημα φοιτητριών στην οποία συμμετείχε και ο κ. Βλάχος. Ανεξάρτητα από το αν συμφωνούμε με τις μεθόδους που έχουν επιλέξει για να δηλώσουν την αντίθεση τους στο νομοσχέδιο, τους υποστηρίζουμε και τους διευκολύνουμε στις διεκδικήσεις τους.
Η εμπιστοσύνη και ο αλληλοσεβασμός, μέσα από τις ατομικές και συλλογικές συμπεριφορές, είναι κοινή υποχρέωση των μελών της κοινότητας του Π.Θ. όπως περιγράφονται στον Κώδικα Δεοντολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Σε αυτό το πλαίσιο, αναμένουμε ανάλογη συμπεριφορά και από το συντονιστικό κατάληψης Φ.Σ. θόλου.
Κατά συνέπεια, ζητούμε το αυτονόητο, δηλαδή να αποσυρθεί άμεσα η αφίσα και να αποκατασταθεί άμεσα και με ανάλογο τρόπο η βλάβη που προκλήθηκε μέσα από την απερίσκεπτη αυτή ενέργεια στο πρόσωπο του συναδέλφου μας.

Γενική Συνέλευση ΠΤΕΑ, Πανεπιστημίου Θεσσαλίας