Νέα Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Παιδικές παραστάσεις Θεατρικού Εργαστηρίου του ΠΘ στη Λάρισα 28/2 – 1/3

Το Θεατρικό Εργαστήρι του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας μεταφέρει την παιδική σκηνή στη Λάρισα και θα ανεβάσει την παράσταση «Τα καινούρια ρούχα του Βασιλιά» του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν σε διασκευή Γιάννη Καλατζόπουλου, στο Αμφιθέατρο της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας - Μουσείο Γ.Ι Κατσίγρα, (Γ. Παπανδρέου 2- Νεάπολη)

Παραστάσεις θα δοθούν: Σάββατο 28 Φεβρουαρίου 2015 – ώρα 19.00 & Κυριακή 1 Μαρτίου 2015, 12.00 & 18.00 το απόγευμα

Συντελεστές:
Σκηνοθεσία, διδασκαλία Χριστίνα Στόγια
Μουσική: Κασσιανή Αμυγδαλίτση
Σκηνικά: Μαριάννα Χρυσοπούλου
Βοηθός σκηνογράφου και επιμέλεια κοστουμιών: Μαριάννα Αντωνιάδου
Χορογραφία: Μαρία Μιχελλή
Βοηθός σκηνοθέτη: Χρήστος Κραγιόπουλος
Παίζουν: Χρήστος Κραγιόπουλος, Νίκος Γκουρμπάτσης, Αγγελική Τριανταφύλλου, Μαριάννα Αντωνιάδου, Γεωργία Βαρσάμη και Κωνσταντίνος Δράκος.

Είσοδος:
Ενήλικες: 5€
Παιδικό: 3€ (ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ)
Έκδοση εισιτηρίων στην είσοδο

Φωτογραφία
Αφίσσα

Βράβευση Κλινικής Τμ. Κτηνιατρικής

Την Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2015, ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος βράβευσε την Κλινική Μαιευτικής και Αναπαραγωγής του Τμήματος Κτηνιατρικής του Παν. Θεσσαλίας για τις διακρίσεις αυτής και για την εξαιρετική υποστήριξη του κτηνιατρικού επαγγέλματος σε θέματα κτηνιατρικής μικρών μηρυκαστικών.

Περισσότερες Πληροφορίες

Εκπαιδευτική-Επιμορφωτική δράση

Κατά τη διάρκεια του εκπαιδευτικού ταξιδιού στην Ευρώπη που πραγματοποιήθηκε μεταξύ της 26ης Σεπτεμβρίου και της 3ης Οκτωβρίου 2014 οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του τμήματος αρχιτεκτόνων του πανεπιστημίου Θεσσαλίας υπό τον σχεδιασμό, την καθοδήγηση και τις οδηγίες του επίκουρου καθηγητή του τμήματος κ. Ιορδάνη Στυλίδη είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν και να γνωρίσουν τις συστατικές αρχές λειτουργίας, την μορφολογική σύνταξη και την αισθητική συνέπεια μίας μεγάλης ομάδας δειγμάτων της σύγχρονης Αρχιτεκτονικής πρακτικής στην κεντρική Ευρώπη

Σχετικά Video:
Biennale the Corderie
Biennale the Japan
Biennale the Swiss Pavilion
Passing Through Ancona
Stadtbibliothek Stuttgard

Βιωματικά Σεμινάρια στο Τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας

Στα εργαστήρια του Τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη και Τετάρτη 21 και 22 Ιανουαρίου επιμορφωτικά βιωματικά σεμινάρια με θέμα «Βιολογία φυτών στο νηπιαγωγείο».

Επίσκεψη μαθητών στο Τμήμα Βιοχημείας

Στο πλαίσιο της ανάδειξης του εκπαιδευτικού και ερευνητικού έργου Του Τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας και στοχεύοντας στην επαφή και τη συνεργασία με τους καθηγητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και τους μαθητές, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στις 15 και 16 Ιανουαρίου 2015 στο χώρο του Τμήματος στη Λάρισα διημερίδα επίσκεψης.

Διεθνής Τιμητική Διάκριση της καθ. Φωτεινής Αθανασοπούλου

Η Καθηγήτρια και Διευθύντρια του Εργαστηρίου Ιχθυολογίας - Ιχθυοπαθολογίας του τμήματος Κτηνιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κ. Φωτεινή Αθανασοπούλου εκλέχθηκε Πρόεδρος του νεοσυσταθέντος Ευρωπαϊκού Κολλεγίου Κτηνιατρικής Ειδίκευσης στο επιστημονικό αντικείμενο της "Διαχείρισης της Υγείας των Υδρόβιων Ζώων" (European College of Aquatic Animal Health - ECAAH). Η τιμητική αυτή διάκριση είναι πολύ σημαντική για το Τμήμα και την χώρα μας, καθώς η κ. Αθανασοπούλου αποτελεί τη δεύτερη περίπτωση Eλληνικής προεδρίας σε Ευρωπαικό Κολλέγιο Κτηνιατρικής Ειδίκευσης.

Περισσότερες Πληροφορίες
Φωτογραφία

Ημερίδα του Τμήματος Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος

Με ιδιαίτερα μεγάλη επιτυχία και εντυπωσιακή προσέλευση πραγματοποιήθηκε Επιστημονική Ημερίδα με το εξειδικευμένο και πολύ ενδιαφέρον θέμα: Φυσιολογία ­‐ Ενδοκρινολογία  Υδρόβιων  Ζωϊκών  Οργανισμών,  την Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014. Την ημερίδα υλοποίησε το Τμήμα Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο Νέο Αμφιθέατρο της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών.

Xριστουγεννιάτικη γιορτή για τα παιδιά των μελών της Πανεπιστημιακής κοινότητας

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014 στο Αμφιθέατρο «Γιάννης Κορδάτος» του Παραλιακού Συγκροτήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο Βόλο. Τα Μουσικά Σύνολα του Π.Θ παρουσίασαν σε θεατρική διασκευή το παραμύθι «Η φάρσα στον Αι Βασίλη» με αφηγηματικό, δραματικό και μουσικό μέρος.

Δείτε Βίντεο και Φωτογραφία από την εκδήλωση.

Σημαντική διάκριση για τον Καθηγητή Ελευθέριο Χ. Τσουκαλά

«Humboldt Prize 2009»
Το ίδρυμα Ηumboldt είναι κρατικός φορέας που προάγει την αριστεία στην επιστημονική έρευνα στη Γερμανία. Το Βραβείο Humboldt είναι η ανώτατη τιμητική διάκριση της Γερμανίας για ξένους διεθνείς επιστήμονες.
Για το 2009 το βραβείο αυτό απενεμήθη στον καθηγητή Ε. Χ. Τσουκαλά, για την επιστημονική συνεισφορά του στην ανάπτυξη των επιστημών ευφυών ενεργειακών συστημάτων.
Ο Ε. Χ. Τσουκαλάς είναι καθηγητής στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Το επιστημονικό του έργο περιλαμβάνει 250 ερευνητικές δημοσιεύσεις και το βιβλίο Fuzzy and Neural Approaches in Engineering (John Wiley, Νέα Υόρκη, 1997). Ο καθηγητής Ε. Χ. Τσουκαλάς έχει διατελέσει σύμβουλος του Διεθνούς Οργανισμού Ατομικής Ενέργειας (International Atomic Energy Agency (IAEA), του Υπουργείου Ενέργειας των ΗΠΑ (US Department of Energy), της Αρχής Πυρηνικής Ασφαλείας της Κίνας, του Υπουργείου Επιστήμης, Έρευνας και Τεχνολογίας της Σιγκαπούρης (ASTAR), της Ακαδημίας Αθηνών, του Υπουργείου Βιομηχανίας και της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας της Ελλάδας.
Η σημαντική αυτή διάκριση τιμά ιδιαίτερα το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Σύντομο Βιογραφικό κου Τσουκαλά
Φωτογραφία 1