Eπετειακός εορτασμός της 25ης Μαρτίου και απονομή υποτροφιών σε φοιτητές-τριες του Π.Θ. από την ΙΚΒ

Α΄ Μέρος

Πανηγυρική εκδήλωση για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου του 1821

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Καθηγητής Χαράλαμπος Μπιλλίνης σας προσκαλεί στον πανηγυρικό εορτασμό της 25ης Μαρτίου, την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 και ώρα 19:00, στο Δημοτικό Θέατρο Νέας Ιωνίας, επί των οδών Σταδίου & Μανδηλαρά.

Η εκδήλωση περιλαμβάνει ομιλία του Δημητρίου Καραμπερόπουλου, Διδάκτορα Ιστορίας Ιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και Προέδρου Επιστημονικής Εταιρείας Μελέτης Φερών-Βελεστίνου-Ρήγα, με θέμα:

«Μετά πολλούς αιώνες Ρήγας ο Βελεστινλής σπύρει τον σπόρον της Ελευθερίας…»

Β΄ Μέρος

Απονομή υποτροφιών

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Καθηγητής Χαράλαμπος Μπιλλίνης και ο Πρόεδρος της Ισραηλιτικής Κοινότητας Βόλου κ. Μαρσέλ Σολομών σας προσκαλούν στην απονομή υποτροφιών σε φοιτητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας από την Ισραηλιτική Κοινότητα Βόλου.

Οι υποτροφίες είναι  ευγενική χορηγία της οικογένειας του αείμνηστου  δωρητή της  Ισραηλιτικής Κοινότητας Βόλου, Ζαχαρία Σακκή.

Γ΄ Μέρος

Μουσικό πρόγραμμα

-  Eli Eli : Ποίηση: Hannah Szenes -  Μουσική: David Zehani

-  Adio Kerida: Α traditional sephardic song