ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ "ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ"

ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ Α ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2021-2022: 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2021 (παρακάτω υπάρχει επισυναπτόμενο το ωρολόγιο πρόγραμμα)

ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ Γ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2021-2022: 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2021 (παρακάτω υπάρχει επισυναπτόμενο το ωρολόγιο πρόγραμμα)

ΝΕΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ 2021

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΜΣ "ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ"

Διεύθυνση: Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Αργοναυτών & Φιλελλήνων, T.K. 38221, Βόλος (Νέο κτήριο, 1ος όροφος, Γραφείο 8)

email: ode [at] uth [dot] gr              τηλ.: 2421074881          φαξ: 2421074809

Ημέρες και ώρες επικοινωνίας: Δευτέρα: 10:00-13:00, Τρίτη 10:00-13:00, Τετάρτη: 17:30-20:00, Πέμπτη: 10:00-13:00, Παρασκευή: 17:00-20:00, Σάββατο: 9:30-12:00

Σε εφαρμογή του ΦΕΚ 4829/τ.Β΄/2-11-2020, η εξυπηρέτηση κοινού και φοιτητών/τριών από τη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. πραγματοποιείται με εξ αποστάσεως μεθόδους.

Η δια ζώσης εξυπηρέτηση του κοινού και των φοιτητών/τριών γίνεται κατόπιν ραντεβού.

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης» προετοιμάζει εκπαιδευτικούς για να ανταποκριθούν στις ιδιαίτερες προκλήσεις που αντιμετωπίζει η εκπαίδευση σήμερα, παρέχοντας μια σύγχρονη και επιστημονική οπτική για τη διοίκηση της εκπαίδευσης και την ηγεσία. Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην εξειδίκευση εκπαιδευτικών στη βάση του επιστημονικού πεδίου της Εκπαιδευτικής Διοίκησης,  ώστε να καταστούν ικανά στελέχη οι οποίοι θα δημιουργήσουν θετικές εκπαιδευτικές εμπειρίες για όλους τους εμπλεκόμενους στην εκπαιδευτική διαδικασία -μαθητές, εκπαιδευτικούς, και γονείς, συμβάλλοντας στη συνεχή βελτίωση της σχολικής εμπειρίας, και προάγοντας και μετατρέποντας το σχολείο σε οργανισμό που μαθαίνει.  Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε εν ενεργεία καθώς και σε μελλοντικούς εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Το Π.Μ.Σ. απευθύνεται σε  πτυχιούχους των Σχολών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής καθώς και ομοταγών αναγνωρισμένων Ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Επίσης, γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων Τ.Ε.Ι. που έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Το Πρόγραμμα διαρκεί τρία εξάμηνα. Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στη διαδικασία επιλογής είναι η πιστοποιημένη από επίσημους φορείς γνώση της αγγλικής ή γερμανικής γλώσσας επιπέδου τουλάχιστον Β2 (όπως αυτή ορίζεται από τον Α.Σ.Ε.Π.). Από την υποχρέωση αυτή εξαιρούνται οι κάτοχοι προπτυχιακού ή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών Αγγλόφωνου ή Γερμανόφωνου Πανεπιστημίου. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν επίσης όσοι/ες ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους και εκκρεμεί μόνο η καθομολόγησή τους (ορκωμοσία). Σε αυτή την περίπτωση απαιτείται η προσκόμιση σχετικής βεβαίωσης από τη Γραμματεία του/της υποψήφιου/ας στην οποία θα βεβαιώνεται η ολοκλήρωση των σπουδών και θα αναγράφεται ο βαθμός του πτυχίου.

Τα τέλη φοίτησης ορίζονται σε 2.350 ευρώ για όλη τη διάρκεια σπουδών και καταβάλλονται σε τρεις δόσεις. Απαλλάσσονται από τα τέλη φοίτησης οι μεταπτυχιακοί/κές φοιτητές/τριες του Π.Μ.Σ. σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που ορίζει η κείμενη νομοθεσία (άρθρο 35 του Ν. 4485/2017). Τα μαθήματα του ΠΜΣ «Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης» γίνονται κάθε Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο πρωί και υπάρχει η δυνατότητα της διδασκαλίας των μαθημάτων με μέσα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σε ποσοστό 35% των μαθημάτων σύμφωνα με τις νόμιμες διατάξεις (σε ειδικές συνθήκες - covid όλα τα μαθήματα γίνονται εξ αποστάσεως). Η αξιολόγηση των υποψηφίων γίνεται με βάση το φάκελο κάθε υποψήφιου που έχει κατατεθεί στη Γραμματεία. Η αξιολόγηση γίνεται από την Επιτροπή επιλογής του Π.Μ.Σ. που έχει οριστεί από τη Συνέλευση του τμήματος.

Ο αριθμός των εισαγόμενων μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών στο ΠΜΣ ορίζεται σε τριάντα τρεις (33). Ο αριθμός αυτός επιμερίζεται στις ακόλουθες ομάδες ως εξής: (α) 23 μεταπτυχιακοί/κές φοιτητές/τριες από την ομάδα των υποψηφίων οι οποίοι διαθέτουν τουλάχιστον ένα (1) έτος προϋπηρεσία στη δημόσια ή στην ιδιωτική εκπαίδευση και (β) 10 μεταπτυχιακοί/κές φοιτητές/τριες από την ομάδα των υποψηφίων οι οποίοι δεν διαθέτουν καθόλου προϋπηρεσία στη δημόσια ή στην ιδιωτική εκπαίδευση ή διαθέτουν προϋπηρεσία μικρότερη τους ενός (1) έτους. Σε περίπτωση που δεν καλύπτεται ο προβλεπόμενος αριθμός εισαγόμενων μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών σε μια από τις δυο κατηγορίες τότε ο αριθμός αυτός συμπληρώνεται από την άλλη κατηγορία σύμφωνα με τον πίνακα κατάταξης. Η αρμόδια επιτροπή συντάσσει δυο καταλόγους, στους οποίους κατατάσσονται οι υποψήφιοι των δυο ομάδων ανάλογα με τον συνολικό αριθμό αξιολογικών μονάδων που συγκέντρωσαν. Μέσα στην προθεσμία που ανακοινώνεται, οι ενδιαφερόμενοι καταθέτουν τον φάκελο της υποψηφιότητάς τους στη Γραμματεία του ΠΜΣ.