Υποχρεωτικά κατ’ επιλογήν

Αγαπητοί φοιτητές/τριες,

Σύμφωνα με τον κανονισμό σπουδών, σε κάθε εξάμηνο μπορούν να δηλωθούν 2 κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα.

Στον τελικό βαθμό του πτυχίου συνυπολογίζονται τα 6 κατ’επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα κατόπιν δήλωσής σας. Τα υπόλοιπα κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα που θα έχετε παρακολουθήσει και εξεταστεί επιτυχώς δεν θα συμπεριληφθούν στον τελικό βαθμό του πτυχίου σας, αλλά θα καταγραφούν στο Παράρτημα Διπλώματος.

Το Παράρτημα Διπλώματος είναι προσωπικό έγγραφο που χορηγείται σε απόφοιτους ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων (Πανεπιστήμια) μαζί με το δίπλωμα ή το πτυχίο τους. Δεν υποκαθιστά τον τίτλο σπουδών αλλά επισυνάπτεται σε αυτόν και συμβάλλει ώστε να είναι πιο εύκολα κατανοητός, ιδιαίτερα εκτός των συνόρων της χώρας προέλευσης.

Το Παράρτημα Διπλώματος αποτελεί επεξηγηματικό έγγραφο με πληροφορίες σχετικές με τη φύση, το επίπεδο, το γενικότερο πλαίσιο εκπαίδευσης, το περιεχόμενο και το καθεστώς των σπουδών του δικαιούχου. Πρόκειται για ένα έγγραφο που δεν περιέχει αξιολογικές κρίσεις, ούτε δηλώσεις ισοτιμίας ή αντιστοιχίας ή προτάσεις σχετικά με την αναγνώριση του τίτλου στο εξωτερικό. Το Παράρτημα Διπλώματος δεν είναι:

υποκατάστατο πρωτότυπου διπλώματος ή πτυχίου,

αυτόματο σύστημα που εγγυάται την αναγνώριση του τίτλου σπουδών.