Χριστουγεννιάτικη Γιορτή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Οι Πρυτανικές Αρχές προσκαλούν τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας στη χριστουγεννιάτικη γιορτή του Π.Θ.
η οποία θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018, στις 5:30 το απόγευμα,
στο Αμφιθέατρο «Γιάννης Κορδάτος» του Παραλιακού Συγκροτήματος Παπαστράτου, στο Βόλο.
Η Θεατρική Ομάδα (Τρίτος Όροφος) σε συνεργασία με τα Μουσικά Σύνολα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
θα παρουσιάσουν το παραμύθι του Κώστα Μάγου «Η κυρία Άι Βασίλη».
Μετά το πέρας της γιορτής, στη θόλο του συγκροτήματος θα υπάρχουν λιχουδιές και δωράκια για τους μικρούς μας φίλους.

Στη γιορτή, θα έχουμε μαζί μας παιδιά από την Κιβωτό του Κόσμου Βόλου (http://www.kivotostoukosmou.org/el/kivotos-tou-kosmou) . Στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε τη λίστα αναγκών σε διάφορα είδη για τα οποία, εάν επιθυμείτε να συνεισφέρετε, μπορείτε να έλθετε σε τηλεφωνική επαφή (και μέσω e-mail)  ή να επισκεφθείτε την Κιβωτό του Κόσμου Βόλου προκειμένου να τα παραδώσετε.  Το τηλέφωνο, e-mail και την ταχυδρομική διεύθυνση μπορείτε να τα βρείτε στην ιστοσελίδα της Κιβωτού καθώς και στη λίστα αναγκών εδώ.

«Η κυρία Άι Βασίλη»

Η Θεατρική Ομάδα  «Τρίτος Όροφος»
και μέλη των Μουσικών Συνόλων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

παρουσιάζουν το παραμύθι του Κώστα Μάγου: «Η κυρία Άι Βασίλη»

Τί θα γινόταν αν ο Άι Βασίλης δεν πήγαινε να μοιράσει τα δώρα φέτος την πρωτοχρονιά;
Ποιός ή μάλλον ποιά μπορεί να αναλάβει ένα τόσο δύσκολο εγχείρημα;
Και πόσοι μπορούν να χωρέσουν σ’ ένα πολύ μικρό αλλά πολύ χαρούμενο ιπτάμενο λεωφορείο;

Θεατρική διδασκαλία – σκηνοθεσία Μαρία Καραζάνου (υπεύθυνη της Θεατρικής Ομάδας “Τρίτος Όροφος” του Π.Θ. )
Διασκευή κειμένου: η Θεατρική Ομάδα «Τρίτος Όροφος»
Σκηνικά , κοστούμια, εικαστική επιμέλεια: Ασπασία Μπότα
Βίντεο: Πασχάλης Μάντης
Τα κοστούμια δημιουργήθηκαν σε συνεργασία με το τμήμα Ενδύματος -Σχεδιασμού Μόδας του ΙΕΚ Δήμου Βόλου.
Παίζουν:
Ιακωβίνα Ακαμωτάκη, Κωνσταντίνα Αλεξανδράκη, Ιωάννα Αλεξίου, Μυρτώ-Βαία Απλαντή, Αθανασία Γκιουλέκα, Ελένη Δαβαρούκα, Ιωάννα Δαδίτσιου, Όλγα Δούμκου, Μαίρη Ελευθερίου, Ξανθούλα Θεοδοσίου, Θανάσης Θεοδώρου, Αναστασία Καμπίτση, Ελινα Καραγιάννη, Λεονάρντο Κοέν, Μενέλαος Κοκάρας, Ηλιάνα Κωνσταντίνου, Γιώργος Λακαφώσης, Μαριαλένα Λευκοπούλου, Ειρήνη Λογοθέτη, Αποστόλης Μήτσιος, Βαγγέλης Μπάκας, Γιώργος Μυλωνάς , Λαμπρινή Νιώρα, Βάσω Ντέρκου, Μαρία Οικονόμου, Βασίλης Παπαδόπουλος, Ειρήνη Παπαδοπούλου, Χρύσα Παπαζήση, Ραφαέλα Παπακώστα, Χαρούλα Παπουνίδου, Κωνσταντίνος Σαλταπίδας, Κωνσταντίνα Τζούδα, Ελένη Τιλσιζόγλου, Δήμητρα Τουρτούρη, Άλκηστις Τσιλογλανίδου, Μιχάλης Τσίρος, Στέλλα Χατζοβούλου

Μουσική – φωνητική  διδασκαλία, επιμέλεια και διασκευές μουσικών κομματιών Μαρία Θωίδου (υπεύθυνη των Μουσικών Συνόλων του Π.Θ., μέλος ΕΕΠ)
Σύνθεση  τραγουδιού "για την κυρία Άι Βασίλη" : Μαρία Θωίδου σε συνεργασία με την ομάδα,  πάνω σ  ένα μουσικό θέμα του Στέφανου Πουλημένου

Μεταλλόφωνα, κρουστά φωνές :
Τάσος Στεφανίδης
Φώτης Χατζηαντωνίου
Δέσποινα Αριστείδου
Κατερίνα Δετοράκη
Ελπίδα Αγαπητού
Εύα Κουκόσια
Αντώνης Γιαννακούρας
Μαρία Κριεζή
Σπύρος Μακρής
Ευθυμία Κρικώνη

Γιώργος Πετράκης κλασική κιθάρα
Στέφανος Πουλημένος ακουστική κιθάρα
Νώντας Αδάμος ακορντεόν
Βασίλης Λεμονιάς τσέλο

Φιλική συμμετοχή
Δημήτρης Δεμίρης ηλεκτροακουστική κιθάρα, Κωνσταντίνος Δεμίρης ηλεκτρονικοί ήχοι,
Πριν από την παράσταση θα προηγηθούν μουσικά παιχνίδια από τα μέλη των Μουσικών Συνόλων μαζί με χριστουγεννιάτικα κάλαντα.